Átléptek minden határt – már az oroszok is kiakadtak azon, hogy Ukrajna mit művel Magyarországgal
Egyre durvább eszközöket választ Kijev.
Hosszan tartó, stabil jelenlétet biztosítanak az amerikai légierő számára Romániában, a fejlesztést geostratégiai célokkal indokolják.
Az Egyesült Államok légiereje folytatja 150 millió dolláros beruházását az erdélyi, Torda melletti Aranyosgyéresen. A szintén romániai, Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu támaszpont után ez a második legnagyobb katonai bázis, amely az amerikaiak rendelkezésére áll, fejlesztését geostratégiai célokkal indokolják – írja a Főtér.ro.
Az erdélyi bővítés célja, hogy a támaszpont minél hamarabb teljesítse a hozzá fűzött elvárásokat a rakományszállítás terén, még több vadászgépet tudjon fogadni, még több lőszert tárolhasson, és a régió biztonságát veszélyeztető műveletek esetén gyorsan és hatékonyan reagálhasson. Az Air Force célja hosszan tartó, stabil jelenlétet biztosítani az amerikai légierő számára Romániában.
A Főtér.ro kifejti: a kifutópálya modernizálására 30 millió dollárt költenek ahhoz, hogy a támaszpont nehéz teherszállító repülőgépeket is fogadni tudjon, ezzel párhuzamosan bővítik a harci gépek állomásozó helyét, és hozzáférési utat építenek a lőszerraktárhoz. 32 millió dollárt fektetnek be az üzemanyag tárolására szolgáló raktár építésébe, év végéig pedig további 8,6 millió dollárral járulnak hozzá a támaszpont fejlesztéséhez.
A másik, Konstancától 25 kilométerre található bázist 2200 hektáron bővítenék, hogy otthont teremtsenek mintegy tízezer NATO-katona és civil személyzet számára. Húsz éven belül gyakorlatilag egy katonai várost építenek a községben – írja a portál..
A NATO elvárásainak megfelelően Románia is egyre nagyobb összegeket költ haderőfejlesztésre. Románia NATO-csatlakozásának 15. évfordulóján az amerikai elnök és Klaus Iohannis államfő közös nyilatkozatban vállalta, hogy közös erőfeszítéseket tesznek a NATO keleti szárnya védelmi és elrettentő erejének megerősítése érdekében.
Nyitókép: amerikai F16-os az aranyosgyéresi bázison (MIRCEA ROSCA / AFP)